Перший крок (1991–1999 рр.)

Акціонерне товариство «Надра»

Початок діяльності компанії: проведення науково-дослідних робіт з вивчення та освоєння родовищ усіх енергетичних і мінеральних ресурсів та ресурсів підземних вод на замовлення українських видобувних підприємств. Розробка компанією першої Концепції енергетичної безпеки України (нафта і газ) (1992 р.) на замовлення Уряду України.

Ініціювання і створення Української зовнішньоекономічної нафтогазової корпорації «Укрзарубіжнафтогаз» – об’єднання 37 підприємств нафтогазового комплексу України для виходу їх продукції і послуг на зовнішні ринки та інтеграції в світову економіку. З 1991 р. до 1995 р. головним напрямом діяльності АТ «Надра», одного із учасників об’єднання, є участь у проектах і програмах зазначеної корпорації.

Постачання відповідно до державних програм продукції і послуг 98 підприємств нафтогазового комплексу України нафтогазовидобувним підприємствам Тюменського регіону Російської Федерації в обмін на зустрічні поставки нафти в Україну (Постанови Кабінету Міністрів України № 139 від 27 лютого 1993 р. «Про заходи щодо забезпечення в 1993 році поставок нафти в Україну та участі українських підприємств і організацій в розвитку Західно-Сибірського нафтогазового комплексу» та № 265 від 28 квітня 1994 р. «Про заходи щодо забезпечення в поточному році поставок нафти в Україну в рахунок виконання робіт у нафтогазовидобувних регіонах Російської Федерації і поставок до них матеріально-технічних і продовольчих ресурсів та товарів народного споживання») та РАТ «Газпром» і його дочірнім підприємствам у рахунок погашення боргів АТ «Укргазпром» за використаний російський природний газ (Постанова Кабінету Міністрів України №152 від 5 березня 1994 р. «Про поставки продукції російським підприємствам в рахунок боргів за природний газ та нафту»).

У 1994–1995 рр. реалізується програма поставок промислової продукції і геолого-геофізичних послуг дочірнім підприємствам ВАТ «Укргазпром» у рахунок оплати транзиту російського природного газу.

За домовленостями з урядом Туркменістану та туркменськими нафтогазовими компаніями здійснювалися поставки промислово-геофізичного, бурового та іншого обладнання українського виробництва, будівництво газопроводів і компресорних станцій, науково-технічне співробітництво в нафтогазовій галузі. Були підписані і виконувалися контракти на поставку обладнання до Азербайджану та Казахстану.

У цей час вирішувалося завдання виходу українських нафтогазових підприємств на ринки далекого зарубіжжя. З метою постачання української машино-технічної продукції на ринок країн Південно-Східної Азії було організовано представництво у вільній економічній зоні м. Чанчжоу (КНР). Підготовлено контракт на буріння глибоких свердловин для пошуку газу в Індії. Проведено підготовчу роботу щодо участі в тендерах з ремонту газових свердловин у Єгипті, буріння нафтогазових свердловин у Судані та Ємені, гідрогеологічного буріння в Йорданії. АТ «Надра» представляло інтереси українських підприємств на переговорах із Міністерством нафти Республіки Ірак.

Таким чином, АТ «Надра» постійно виконувало маркетингові дослідження ринків зарубіжних країн та здійснювало рекламу продукції й послуг українських підприємств на міжнародних нафтогазових виставках і конференціях (м. Алмати (Казахстан), м. Ашгабат (Туркменія), м. Київ (Україна), м. Москва (РФ), м. Пекін (Китай), м. Стамбул (Туреччина) та ін.).

За час своєї діяльності АТ «Надра» довела власну спроможність здійснювати масштабні проекти, консолідуючи при цьому наукові й технічні можливості українських підприємств. Завдяки цій діяльності значна частина українських виробників товарів і послуг отримали можливість розвивати, модернізувати свою матеріально-технічну базу та освоювати нові ринки.

Наприкінці 1995 року УЗНГК «Укрзарубіжнафтогаз» завершує виконання державних програм і АТ «Надра» припиняє співпрацю із зазначеною корпорацією.

Беручи участь в організації поставок продукції і послуг нафтогазовидобувним підприємствам Російської Федерації та інших країн, АТ «Надра» отримало знання щодо всіх потреб зазначених підприємств – від геологічної розвідки й облаштування родовищ до супроводження видобутку нафти і газу протягом всього життєвого циклу родовищ.

Вивчивши також досвід, структуру послуг і номенклатуру обладнання провідних світових сервісних компаній (Schlumberger, Halliburton, Baker Hughes, Weatherford, CGG та ін.), менеджмент АТ «Надра» приступив до створення подібної сервісної компанії в Україні.

Залучення передових вітчизняних і зарубіжних технологій і обладнання та створення на основі АТ «Надра» групи спеціалізованих геологорозвідувальних компаній. Впровадження першої в Україні 3D-сейсморозвідки (ЗАТ «Укрнафтогазгеофізика», 1998 р.), обробки та інтерпретації геолого-геофізичної інформації (ЗАТ «Концерн Надра», 1999 р.) та промислово-геофізичних досліджень свердловин (ЗАТ «Укрпромгеофізика», 1999 р.). Придбання під час приватизації контрольних пакетів акцій провідних українських заводів із виготовлення геофізичних приладів (ВАТ «Київський завод «Геофізприлад», 1996 р.), бурових верстатів (ВАТ «Стрийський завод «Металіст», 1997 р.) та обладнання для досліджень і робіт у свердловинах (ВАТ «Геотехніка», 1998 р.).

Основні події першого кроку

1991 Створення першої в Україні приватної геологорозвідувальної компанії АТ «Надра», яка надає комплексні послуги з розвідки і видобутку енергетичних і мінеральних ресурсів та ресурсів підземних вод.
1992 Розробка першої Концепції енергетичної безпеки України (нафта і газ) на замовлення Уряду України.
1993 Розробка і реалізація програми поставки продукції та участі українських підприємств і організацій у розвитку Західно-Сибірського нафтогазового комплексу та Тюменської області в обмін на зустрічні поставки нафти в Україну (Постанова Кабінету Міністрів України від 27 лютого 1993 р. №139).
1994 Розробка і реалізація програми поставки продукції за участю 98 українських науково-дослідних, проектних, сервісних і промислових підприємств російським підприємствам РАТ «Газпром», ДП «Роснафта» та іншим нафтогазовидобувним об’єднанням, що експортують природний газ і нафту до України, за спожиті підприємствами України природний газ та нафту (Постанова Кабінету Міністрів України від 5 березня 1994 р. №152).
1994 Розробка і реалізація програми поставки продукції та послуг українських підприємств нафтогазовидобувним підприємствам і організаціям Західного Сибіру і Башкортостану в рахунок зустрічних поставок нафти з Російської Федерації (Постанова Кабінету Міністрів України від 28 квітня 1994 р. №265).
1994 Розробка і реалізація програми поставок продукції і послуг українських підприємств у рахунок імпортованого Україною природного газу з Російської Федерації та Туркменістану.
1994-1995 Поставки продукції і послуг українських підприємств ДП «Газкомплектімпекс» та іншим дочірнім підприємствам РАТ «Газпром».
1994-1995 Виконання програми поставок промислової продукції і геолого-геофізичних послуг дочірнім підприємствам ВАТ «Укргазпром» у рахунок оплати транзиту російського природного газу.
1996 Придбання контрольного пакету акцій ВАТ «Київський завод «Геофізприлад» (заводу з виробництва обладнання для геофізичних досліджень свердловин).
1996 Створення Закритого акціонерного товариства (ЗАТ) «Інститут прикладної геофізики» (у партнерстві з Інститутом геофізики Національної академії наук України).
1997 Придбання контрольного пакету акцій заводу ВАТ «Стрийський завод «Металіст» (розробка і виробництво бурових установок та обладнання для капітального і підземного ремонту свердловин).
1997 Виготовлення і поставка в Польщу верстатів для проведення капітального ремонту свердловин (JASŁO S.A. (PGNiG Group).
1998 Придбання контрольного пакету акцій заводу ВАТ «Геотехніка» (виробництво геологорозвідувального обладнання).
1998 Заснування компанії ЗАТ «Укрнафтогазгеофізика» з метою впровадження нових технологій польових геофізичних досліджень у геологорозвідувальну галузь.
1998 Вперше в Україні впроваджено високоефективну технологію вивчення надр за допомогою ЗD-сейсморозвідки з метою пошуків вуглеводневої сировини.
1998 Придбання сучасного обладнання західної компанії Input-Output та створення польової партії, яка розпочала роботи на Личківсько-Новоселівській площі (Україна).
1999 Організація сучасного Центру обробки та інтерпретації геолого-геофізичних даних (ЗАТ «Концерн Надра»), впровадження передових світових технологій обробки та інтерпретації сейсморозвідувальних даних.
1999 Заснування компанії ЗАТ «Укрпромгеофізика» з метою залучення нових технологій досліджень і робіт у нафтогазових свердловинах, а також випробування і впровадження у виробництво нового геофізичного обладнання ВАТ «Київський завод «Геофізприлад».